Bargain-hunter reveals how to make 'crazy' savings on your weekly shop

A bargain-hunting nurse from Brisbane has revealed just how much money we can save on our weekly shop - and even she was shocked by the amount of wasted money!

Catherine Hoge is a 52-year-old nurse from Manly, Brisbane, who often bulk-buys her fruit and vegetables for herself and her animals. 

And although we all know we pay a little more for buying fruit and vegies in a supermarket, Catherine was stunned to see just how much you can save just by going to a grocer or fruit shop. 

Related story: Mum discovers secret hack to ensure you never miss out on an ALDI Special Buy again!

Sharing her huge savings to the popular Facebook group Simple Savers, Catherine revealed that for 11 different types of items including bananas, rockmelon, strawberries and oranges, she saved $129.75 by shopping at her local fruit shop which is Birkdale Farmers market in Brisbane.

Credit: Catherin Hoge/Facebook

"The differences are crazy," she posted. "Price comparison. Suburban fruit 'n' veg market vs local Woolies. $79.33 saved … 61 per cent cheaper!"

She later edited the post to reveal her savings were in fact more than she originally thought, and she had  saved about $130.

The list showed that lady finger bananas were  $1.99 per kg at her local grocer but  $7.50 per kg at her local Woolworths in Mayfair Village.

 Strawberries cost just $6.98 per kg compared to $11.20 per kg in Woolies. 

Ms Hoge's money saving chart left many other shoppers in the group amazed by her success. 

"I can't get over this," one woman commented.

"Love savings like this," another said.

"Unbelievable savings! I'm in Sydney … prices nowhere close to those at your fruit market!" another pointed out while others said that even though the savings wouldn't match the buy-in-bulk prices Catherine had found, it would still be cheaper to buy fruit and veggies in a green grocer, rather than any supermarket. 

"If you are anywhere near Paddy's Market Flemington (NSW), it's well worth going. Besides fruit and veg, we go for fish - $13.99/kg for flathead fillets versus the $44/kg I saw it for at Woolies; can usually get prawns for about $15/kg," a shopper wrote.

Also on LifeStyle: 

> Mum shares money-saving freezer hack, and it goes viral

> Save with Jamie - recipe collection

> How to make a cheap face mask thanks to Kmart

Want more? We thought you might like this video.

Like this artice? Subscribe to our newsletter to get more articles like this delivered striaght to your inbox.

By registering you agree to our Terms of Use, Privacy Policy and Privacy Notice

 
 

Sign Out

Join the Conversation

Please note, LifeStyle cannot respond to all comments posted in our comments feed. If you have a comment or query you would like LifeStyle to respond to, please use our feedback form.

0 comments